Інформація про проведення виборів і референдумів

Выбори 2009

– Запитання до кандидатів у Президенти України

– Обіцянки претендентів

– Основні положення Закону України “Про державний реєстр виборців” (N 698-V від 22.02.2007 р.)

– Основні положення Закону України «Про вибори Президента України»

Верховна Рада призначила вибори президента на 17 січня 2010 року. За це рішення проголосували 399 депутатів з 442.

Проект постанови про призначення чергових президентських виборів саме на цю дату був зареєстрований спікером парламенту Володимиром Литвином.

Крім того, у парламенті України були зареєстровані ще два проекти постанови про дату проведення президентських виборів. Депутат блоку “Наша Україна – Народна самооборона” Геннадій Москаль пропонував провести вибори глави держави 22 листопада 2009 року. У вівторок його пропозиція не розглядалася, оскільки Москаль був відсутній у залі. Депутат від БЮТ Андрій Шевченко пропонував вибирати президента 27 грудня 2009 року. У вівторок він зняв свій законопроект із розгляду.

Раніше Рада вже призначала президентські вибори на 25 жовтня 2009 року, однак президент Віктор Ющенко заперечив це рішення в Конституційному суді.

Останні президентські вибори на Україні відбулися восені й узимку 2004 року. Голосування проходило в три тури: 31 жовтня, 21 листопада (результати цього голосування були визнані недійсними) і повторне голосування другого туру – 21 грудня 2004 року. Визнаний переможцем президентських виборів Віктор Ющенко офіційно став на посаду голови держави 23 січня 2005 року. Строк повноважень президента України – п’ять років.

Президентські вибори 2010 року на Україні — майбутній процес вибору президента країни громадянами України. Згідно з Конституцією України:

Стаття 103. Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного й прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п’ять років. Президентом України може бути вибраний громадянин України, що досяг тридцяти п’яти років, що має право голосу, що проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років, що і володіє державною мовою. Одна й та сама особа не може бути Президентом України більш двох строків підряд. Президент України не може мати інший представницький мандат, обіймати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю або входити до складу керівного органа або наглядацької ради підприємства, що має на меті одержання прибутку. Чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень Президента України. У випадку дострокового припинення повноважень Президента України вибори Президента України проводяться в період дев’яноста днів від дня припинення повноважень. Порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом.

Дата виборів

23 червня 2009 року Верховна Рада призначила вибори на 17 січня 2010 року.

До цього, у зв’язку з різним тлумаченням Конституції України про дату проведення чергових президентських виборів, а також різними думками щодо дати вступу президента України в повноваження, існувало кілька можливих дат проведення чергових президентських виборів в Україні. Найбільш обговорюваними датами були: 25 жовтня, 27 грудня, 17 січня, 24 січня, 31 січня. Проте, оскільки Конституційний суд України визнав неконституційною, прийняту 1 квітня Верховною Радою, дату 25 жовтня 2009 року, і найбільш імовірною датою проведення чергових президентських виборів, підтримуваної діючим президентом, спікером парламенту, і іншими впливовими політиками, уважалося 17 січня 2010 року.

Кандидати
Перелік кандидатів на пост Президента України, зареєстрованих Центральною виборчою комісією України

1. Богословська Інна Германівна, лідер партії “Віче”

2. Бродський Михайло Юрійович, член Партії вільних демократів

3. Гриценко Анатолій Степанович, член фракції НУ-НС

4. Костенко Юрій Іванович, лідер Української Народної Партії

5. Литвин Володимир Михайлович, лідер Народної Партії

6. Мороз Олександр Олександрович, лідер Соціалістичної Партії

7. Пабат Олександр Вікторович, лідер партії Громадський актив Києва

8. Противсіх Василь Васильович, самовисуванець

9. Рябоконь Олег Васильович, генеральний директор ТОВ “Меджістерс”

10. Симоненко Петро Миколайович, лідер Комуністичної Партії України

11. Тігіпко Сергій Леонідович, лідер партії “Трудова Україна”

12. Тимошенко Юлія Володимирівна, прем’єр-міністр України, лідер Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”

13. Тягнибок Олег Ярославович, лідер політичного об’єднання “Воля”

14. Ющенко Віктор Андрійович, діючий Президент України, лідер партії «Наша Україна»

15. Янукович Віктор Федорович, лідер Партії Регіонів

16. Яценюк Арсеній Петрович, лідер партії «Фронт Змін»

Референдуми

Стаття 69. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум й інші форми безпосередньої демократії.

Стаття 70. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, що досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, визнані судом недієздатними.

Стаття 71. Вибори в органи державної влади й органі місцевого самоврядування є вільними й здійснюються на основі загального, рівного й прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Стаття 72. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, установлених теперішньою Конституцією.

Всеукраїнський референдум оголошується з народної ініціативи на вимогу не менш трьох мільйонів громадян України, що мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрані не менше ніж у двох третинах областей і не менше ніж по сто тисяч підписів у кожній області.

Стаття 73. Винятково всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Стаття 74. Референдум не допускається відносно законопроектів з питань податків, бюджету й амністії.

Всеукраїнський референдум (1991) — референдум на Україні, що пройшов 1 грудня 1991 року в один день із першими виборами президента України.

Референдум був оголошено 24 серпня 1991 року разом з Актом проголошення незалежності України й затверджено 11 жовтня того ж року постановою Верховної Ради України. На референдум було винесено одне питання — « чи Підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». У бюлетені для голосування був викладений такий текст ( українською мовою): АКТ ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ Виходячи зі смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною у зв’язку з державним переворотом у СРСР 19 серпня 1991 року, – продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, – виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнароднооправовими документами, – здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України і та створення самостійної української держави – України. Територія України є неподільною й недоторканною. Віднині на території України мають чинність виключно Конституція й закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення. ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ 24 серпня 1991 року “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?”

У голосуванні взяли участь 84,18 % громадян України, що мають право голосу (31 891 742 людини). 28 804 071 (90,32 %) з них підтримали Акт проголошення незалежності України. У такий спосіб проголошення незалежності України було підтверджене всенародним голосуванням.